Лихоманка пам’ятників на Закарпатті. Чому чиновники взялися будувати монументи за мільйони?

By , in Думки on . Tagged width:

Нещодавно усіх сколихнула новина – пам’ятник Жертвам Голодоморів побудують майже за 3 млн гривень. Але ще більше вразила майстерність виконання скульптора, коли очікування не справдилися. Тому в мережі висміяли і відомого скульптора і самих чиновників. Як виявилося згодом, гроші на зведення монументу були витрачені не за призначенням. Адже Закарпатська ОДА виділила кошти на «інвестиційні проекти», але замість створення чогось, що може згодом приносити гроші – чиновники замовили пам’ятник. Погодьтеся, якось сумнівно, що пам’ятник зможе приносити бюджету додаткові гроші…  

І ось, вже найближчим часом ужгородців чекає зведення ще одного пам’ятника. Скульптору Олашину Управління кап.будівництва Ужгородської міської ради 13 грудня перерахували 84 тисячі гривень, а вже 19 грудня він отримав ще 670 тисяч гривень. Отже – робота над створенням монументу кипить. Тим паче, що за умовами договору зведення має бути завершене в грудні цьогоріч.

Ліпив пам’ятник Жертвам Голодоморів скульптор Гречаник із Києва. А пам’ятник на Пагорбі Слави вже не експериментальний – замовили монумент на у закарпатського скульптора Василя Олашина. Він готує пам’ятник «особам, які віддали життя за Україну під час проведення АТО».

І саме тут ми хочемо звернути увагу наших читачів на дивні грошові перепитії навколо цього проекту. Адже і на цей раз не обійшлося без якихось незрозумілих жестів.

Спочатку чиновники із Закарпатської ОДА гордо заявили, на зведення монументу буде виділено 3.3 млн гривень. Забігаючи наперед, вони таки це змогли зробити, навіть попри те, що порушать Законодавство і виділять навіть більше грошей.

«Як розповіла Вікторія Фролова (керівник департаменту культури Закарпатської ОДА – ред.), за результатами проведеної експертизи на реалізацію проекту з обласного бюджету виділено 3,3 млн. грн. За ці кошти буде споруджено власне пам’ятник. Міська ж влада, запевнив Олег Боршовський, здійснить благоустрій (реконструкцію чи капітальний ремонт) алеї, що веде до пам’ятника», – писало Закарпаття онлайн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “В Закарпатській облдержадміністрації не змогли пояснити неправомірні витрати на пам`ятник

І, причому так кортіло саме за три мільйони його побудувати, що безуспішні торги відбувалися 4 рази! в період з 19.12.2016 по 23.06.2017. Але щоразу знаходилася причина відмови – неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань закупівель.

Вікторія Фролова і скульпутор Олашин навіть публічно заявляли про укладення договору і мріяли про те, що в 2017-му вже буде збудовано пам’ятник. А отримає гроші Олашин для «завершення» монументу – лише в грудні 2018.

Нижче наведемо витяг із одного з протоколів комітету де голова тендерного комітету Управління культури облдержадміністрації Н. Войтович чітко повідмоляє іншим своїм колегам, які засідали на предмет цього ж пам`ятника – вбачається порушення. Видавати гроші – не можна: «Відповідно до рішення облради кошти, передбачені управлінню культури облдержадміністрації в обласному бюджеті на 2017 рік на спорудження пам`ятника в Ужгороді у сумі 3.млн 300 тисяч грн. у рамках реалізації Комплексної програми збереження та використання пам`яток культурної спадщини Закарпатської області на 2016-2020 роки, передані Ужгородській міській раді, оскільки відповідно до частини 2 статті 41 ЗУ «Про охорону культурної спадщини» забороняється витрачати кошти, призначені для фінансування охорони культурної спадщини, на посередництво у здійсненні заходів у сфері охорони культурної спадщини та будівництво створення нових будівель, споруд (витворів)».

Тобто, за звичкою чиновники із Закарпатської ОДА хотіли гроші направлені на одну мету застосувати на зовсім іншу, яка не стосується охорони культурної спадщини. Дивує, що ж так припікає їм це робити, еге ж?

Але на цьому Управління капітального будівництва Ужгородської міської ради не здається і вдало проводить тендер на суму 2,8 млн гривень.

І 22.08.2017 відбувається ще одне засідання тендерного комітету, але вже без жінок, що забороняли раніше – і на цьому засіданні таки укладають договір зі скульптором саме на 2.8 млн гривень. І всі, як один, в той день проголосують «ЗА». Варто відмітити, що головою комітету був Савко Михайло Васильович. Згідно декларації працює в Управлінні капітального будівництва Ужгородської міської ради заступнком керівника. Голосувала і Станкович Вікторія Іванівна, яка теж, згідно делкарації, працює в цьому ж управлінні. Тут же Шоляк Світлана Миколаївна, яка також працює в цьому управлінні, згідно її декларації.

Тим не менш, навіть попри озвучені заувеження першим тендерним комітетом за головуванням Канюка І.І. де говорили про недоцільність використання коштів – керівник управління культури Закарпатської обласної державної адміністрації В.Фролова видає наказ, згідно з яким видає премії в 20 тисяч гривень учасникам конкурсу і цим наказом гроші видаються з бюджету Управління культури облдержадміністрації, які мають бути направлені на реалізації Комплексної програми збереження та використання пам’яток культурної спадщини Закарпатської області на 2016-2020 роки.

А вже 14.12.2018 Олашин доотримує гроші у розмірі 755 тисяч гривень.

І все одно виходить, що таки побудували чинуші пам`ятник навіть не за 3.3 млн гривень, а за 3.5. Можуть, якщо захочуть… Єдине запитання, чому так кортить будувати по Ужгороду такі дорогі пам`ятники за гроші, які мають спрямовуватися на зовсім інші речі… Пам’ятати героїв і трагедії потрібно, але коли відбуваються подібні дивні бажання попри все вставноити пам’ятника – ненароком думаєш, а може, якщо вставновлюються пам’ятники – значить це кому-небудь потрібно?

Якщо Кавіль – то ньюз!

Recommended articles