Від іноземців у багажнику, до стрілянини на кордоні: як на Закарпатті заробляють на нелегалах

By , in Uncategorized Факти on .

Проблема нелегальної міграції зі східних країн Азії до країн ЄС актуальна і на Закарпатті. Ця область часто є переправною точкою для громадян, які у пошуках кращого життя долають тисячі кілометрів. Проте під час таких подорожей іноземці ризикують не тільки бути пійманими на кордоні, а й можуть втратити все майно або ж стати заручниками.

З’ясувано, як виглядає схема нелегального переправлення мігрантів через Закарпаття.

Як потенційні нелегальні мігранти потрапляють в Україну та з ким домовляються про переправлення до ЄС
Нелегальних мігрантів на Закарпатті виявляють не тільки прикордонники на кордоні з країнами ЄС. Іноземців, яких планують переправляти через кордон, у рамках спецоперацій, а інколи випадково, можуть знайти і у багажниках автомобілів, вантажних фурах, вагонах потягів та у підвалах приватних будинків. Про це розповів начальник відділу міграційної поліції на Закарпатті Михайло Густей.

Від іноземців у багажнику, до стрілянини на кордоні: як на Закарпатті заробляють на нелегалах

“Коли їх перевозять по території України до Закарпатської області чи інших областей, то транспортування здійснюють як правило або у багажнику, або по 6-8 чоловік на задньому сидінні. Тобто спереду їде сам водій, обов’язково у кепці і масці медичній. У 99% випадків. Можуть на потязі потрапляти в область”, — повідомив Суспільному начальник відділу міграційної поліції в області.

“Перед відправкою до Європи в основному їх утримують у приватних будинках. Зазвичай, це будинки де живуть малозабезпечені сім’ї. Де їх тримають у підвалах, або у спальні, де живуть самі. Організатор якийсь місцевий він навіть не бачить ту людину. Через три “прокладки” (спільників — прим. редактора) спілкується і просто платить 50 гривень, 100 або 200 на день, за цього нелегала, що він сидить там, поки його не відправлять”, — каже Михайло Густей.

Від іноземців у багажнику, до стрілянини на кордоні: як на Закарпатті заробляють на нелегалах

За перші 8 місяців 2021 року прикордонники Чопського загону виявили сто двадцять чотирьох нелегальних мігрантів. Найбільше на Закарпатті таких іноземців виявляють поблизу кордону зі Словаччиною. Межа з цією країною найбільше використовується переправниками через зручність міграції до країн західної Європи. До України, для подальшої нелегальної міграції, іноземці частіше потрапляють легальним шляхом, каже заступник начальника відділу організації прикордонної служби Євген Акімов.

“Нелегальні мігранти за допомогою осіб, як правило це громадяни України або своєї держави, що сприяють йому у незаконному перетині кордону намагаються потрапити до країн ЄС. Найрозповсюдженішими випадками переправлення є прибуття до України легальним шляхом, з метою навчання у вищих навчальних закладах, туристичних цілях та нелегальним шляхом з території Російської Федерації”, — розповів Євген Акімов.

Потрапивши до України, ті іноземці, які планують нелегально потрапити до країн ЄС звертаються за послугами до так званих “провідників” — людей, які проводять групи мігрантів через зелений кордон.

Вартість такого переправлення, від початкової точки до кінцевої, у одній з країн Європейського Союзу різниться від двох до шести тисяч доларів за одну особу. За словами Михайла Густея, переправляють їх зазвичай групами.

Від іноземців у багажнику, до стрілянини на кордоні: як на Закарпатті заробляють на нелегалах

“Вони гарантують потрапляння у кінцеву точку, але половина, а може і більше, з цих випадків може бути звичайним шахрайством. Наприклад, організатор переправлення може домовитись про таку послугу з іноземцем, хоч про це навіть не здогадується інший співорганізатор, який сидить за межами України. Домовляються, зазвичай, за сценарієм: “Ви їх там викиньте десь по дорозі на кордон, чи біля кордону, а я вам половину грошей дам. З них візьму гроші, і дам вам половину”. Це в більшості випадків”, — розповів Михайло Густей.

Кожна домовленість з організаторами переправлень — це ризик. І гарантій, що іноземця зможуть провести на ту сторону кордону немає. Мігранти постійно ризикують бути ошуканими і залишитись без грошей, речей та навіть одягу у чужій країні.

Іноземці у підвалі будинку депутата: що кажуть правоохоронці та як коментує ситуацію місцевий чиновник
Зранку 11 грудня 2019 року правоохоронці провели спецоперацію у приватному будинку на Закарпатті, де за їхньою інформацією перебували учасники злочинної групи, яка займалася переправленням нелегалів до країн ЄС.

Під час обшуків у будинку виявили чотирьох іноземців, які були там заручниками. Ще одному вдалося втекти з будинку напередодні. Серед утримуваних іноземців – двоє малолітніх дітей. За повідомленням пресслужби Національної поліції, цих осіб фігуранти справи планували перевести до іншої країни. Однак згодом з’ясували, що коштів для цього у заручників було недостатньо. Тому так звані “переправники” силою помістили іноземців до підвалу, відібрали гроші, документи, одяг та мобільні телефони, розповіла начальниця сектору Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Наталія Калиновська.

Від іноземців у багажнику, до стрілянини на кордоні: як на Закарпатті заробляють на нелегалах

“Родину, яку фігуранти збираються незаконно переправити до країн Європейського Союзу, силоміць помістили до підвального приміщення, відібравши документи, гроші та одяг. Серед утримуваних було двоє малолітніх дітей. Одному із членів родини, яких незаконно утримували у підвальному приміщенні, вдалося втекти та звернутися за допомогою. Зранку 11 грудня провели затримання усіх членів злочинного угрупування та звільнили осіб, які незаконно утримувалися у підвальному приміщенні”, — розповіла Наталія Калиновська.

За версією слідства, протиправні дії, щодо іноземців вчинялися фігурантами справи протягом тривалого часу, із застосуванням зброї та супроводжувалися фізичним насильством.

Згодом місцевий журналіст Віталій Глагола опублікував відео розмови з цією ж родиною, яка три доби перебувала у заручниках. Іноземці розповіли про умови, в яких їх утримували у підвалі.

“Їхали зі Львова як туристи. Нас забрали. Погрожували пістолетом, забрали у підвал, тримали там три дні. Над нами знущалися, там було дуже холодно. Їсти не давали. Забрали в нас всі цінні речі, валізи, 7 тисяч доларів. Вони хотіли ще більше грошей. Дали телефон, щоб зателефонувати родичам, щоб надіслали грошей. Потім ми вирвались звідти”, — розповіли іноземці.

За словами Наталії Калиновської, лідером злочинного угрупування виявився депутат селищної ради Великоберезнянської територіальної громади. У справі про незаконне утримання іноземців підозрюють депутата-самовисуванця Богдана Пеняка.

Видворення з країни або оформлення статусу біженця: яка доля затриманих в Україні нелегальних мігрантів


У міграційній поліції розповіли, що наразі найчастіше серед нелегалів, які намагаються потрапити до ЄС через Закарпаття — вихідці з Пакистану, Афганістану та Індії. Після виявлення іноземців доправляють до місць тимчасового тримання, які розташовані на території прикордонного загону. Далі судді приймають рішення щодо видворення з країни. За словами начальника відділення тимчасового тримання Чопського прикордонного загону майора Ігоря Галагана, якщо іноземці не бажають повертатися до батьківщини, то вони можуть звернутися до Міграційної служби, щодо надання статусу біженця.

“Якщо особі дають статус біженця, тобто вона звільняється і належним чином оформлюються документи, і вона може на офіційному рівні жити на території України. Якщо особі відмовляють у оформленні статусу біженця, в неї також є період щоб оскаржити це рішення, бо деякі оскаржують а деякі ні. Якщо особа не оскаржує, то тоді в неї залишається варіант на повернення додому”, — каже Ігор Галаган.

Проблема нелегальної міграції: як зупинити канали нелегальної міграції через кордони з країнами ЄС.


Проблема нелегальної міграції актуальна для багатьох країн світу. Начальник відділу міграційної поліції на Закарпатті Михайло Густей каже, що вирішення цієї проблеми потребує комплексних заходів. Від модернізації обладнання на кордоні, до вирішення політичних проблем у країнах Близького сходу.

“Вирішення проблеми нелегальної міграції це в першу чергу технічне оснащення нашого кордону. На прикладі Словацької Республіки, де є віброкабелі, де є камери, які реагують на рух. І, практично, там де перекриті ці ділянки неможливо пройти непоміченим. Ускладнити ще може політична ситуація у східних країнах, таких як в Афганістані, де просто неконтрольований потік нелегалів потрапляв з Білорусі на територію Польщі чи України. У Польщі групи затримують по 80 людей, які потрапляють з Білорусі. Люди просто змушені тікати до нашої країни, чи до сусідніх країн”, — розповів Михайло Густей.

Recommended articles